W dniach  22- 23 września w Płocku odbyła się XIII Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej Olivia Słoma, Monika Wyczawska oraz Amelia Kasperska.

Tradycyjnie już, po uroczystym rozpoczęciu Sesji, odbył się konkurs wiedzy o życiu i działalności patrona łukasiewiczowskich szkół. Następnie opiekunowie zwiedzali Płock, a uczniowie odbywali zajęcia laboratoryjne w Zespole Szkół Centrum Edukacji oraz w mobilnym laboratorium. Po południu opiekunowie wzięli udział w obradach XIII Sesji a następnie wspólnie z podopiecznymi  spacerowali ulicami Płocka. Następnie wszyscy zasiedli w auli najstarszej szkoły średniej w Polsce, tzw. Małachowiance, aby wysłuchać koncertu zespołu wokalnego „Spin” działającego przy ZSCE, który miał miejsce  . Zasłuchali się także w opowieściach pani przewodnik, która przytoczyła kilka ciekawych wydarzeń mających miejsce wieczorami w starym budynku szkoły. „Z duszą na ramieniu” uczestnicy udali się na wieżę widokową, gdzie mieli możliwość podziwiania panoramy miasta po zachodzie słońca oraz Kompleksu Rafinerii PKN Orlen.

Następny dzień też był bardzo intensywny. Po śniadaniu organizatorzy zapewnili zwiedzanie PKN Orlen- kolosalne wrażenie wywarły monumentalne budowle oraz ogrom kompleksu. Koło południa delegacje wszystkich szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza. Na zakończenie podsumowano całe dwudniowe spotkanie i ogłoszono wyniki konkursu. Nasze dziewczęta nie odniosły sukcesu, jednak najmłodsza uczestniczka Sesji- Olivia Słoma otrzymała nagrodę rzeczową.

Olivia, Monika i Amelka wróciły pełne wrażeń. Podkreślały, że miały okazję namacalnie poczuć odkrycia Łukasiewicza patrząc na to, jak rozwinął się przemysł naftowy. Bezcenne okazały się nowe znajomości z rówieśniczkami z Wołomina.

Ciekawe czym zaskoczą uczestników organizatorzy XIV Sesji, która za dwa lata odbędzie się w Strachocinie.

 

 

Agnieszka Cużytek

Skip to content