,,Polska!

O ileż w jednym słowie

Może się zmieścić wielkiej treści,

Ile rozpaczy i boleści,

Nikt nie wyliczy, nikt nie powie…”

                                                                               H.Bocheńska

 

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. W tym roku świętowaliśmy 105. rocznicę tego wydarzenia.

Z tej okazji  dzieci pięcioletnie z Oddziału Przedszkolnego  i uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali piękną  akademię.

Młodzież słowami wierszy i piosenek przypomniała zebranym, że droga do wolności była ciężka, pełna wyrzeczeń, trudu, walki i  łez.  Wiodła przez powstania i wojnę. ,,Wolność, równość, braterstwo, własne państwo na zawsze” – to słowa, którymi kierowali się Polacy, walcząc przeciw zaborcy u boku innego zaborcy.

Zebrani mogli  podczas uroczystości wysłuchać wierszy patriotycznych  i  legionowych pieśni oraz podziwiać taniec w wykonaniu pięciolatków.

Podczas występu nie zabrakło  również   barwnych  strojów, żołnierskich mundurów, barw   i symboli narodowych,  przygotowana została również piękna scenografia   i okolicznościowa gazetka.

Wszystkim w pamięci utkwiła scena, kiedy to polskie dzieci protestowały przeciw niemieckiej mowie, mówiąc, że są Polakami i będą modlić się i mówić tylko po polsku. Bardzo wymowne było również przemówienie marszałka Józefa Piłsudskiego i słowa  o  wielkiej  mocy, która wypływa z umiejętności wspólnego działania.

Część artystyczna przypomniała młodzieży, jak wielką wartością jest wolność, jak trzeba o nią dbać, z jakim szacunkiem powinno się używać mowy ojczystej i poznawać historię swojego kraju.

Marta Fołta

Skip to content