W związku  ze zbliżającą się beatyfikacją Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi oraz z ustanowieniem roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów w Szkole Podstawowej w Cieszacinie Wielkim  przygotowano projekt dydaktyczny ,,Zwyczajni – Niezwyczajni”, który będzie realizowany w bieżącym roku szkolnym.

            Celem projektu  jest podjęcie działań mających na celu zapoznanie  z życiem  i wartościami ważnymi dla błogosławionych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi, propagowanie pozytywnych wzorców osobowych i wychowawczych, empatii, troski  o drugiego człowieka, zapoznanie z historią najnowszą, rozwijanie zainteresowań  i kreatywności uczniów.

Podczas realizacji zadań projektowych uczniowie przygotowali wystawę ukazującą życie  Rodziny Ulmów.  Zaplanowano  również zapoznanie   z filmami: ,,  Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, ,,Ulmowie – błogosławiona rodzina”.

Uczniowie starszych klas wezmą również udział lekcji muzealnej w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W ramach projektu planowane jest również spotkanie autorskie z Księdzem Pawłem Tołpą, autorem najnowszego albumu pt.,,Samarytanie   z Markowej. Błogosławiona Rodzina Ulmów”.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie wezmą udział w konkursach i pogadankach, przybliżających sylwetki Zwyczajnych – Niezwyczajnych – ludzi, którzy w trudnych czasach wojny ratowali życie innym.

 

Dzień, w którym Bóg zapłakał…

24 marca 1944 r.

Kiedy się rozszalało zło,

światem nienawiść zawładnęła,

bladym świtem napadli ich  dom

i dokonali krwawego dzieła.

A gdy oprawca wyjął broń,

rozległ się krzyk i wołanie…

Całą rodziną do nieba szli

z Markowej  Samarytanie.

Pan Bóg ze smutkiem otarł łzy,

wyciągnął ku nim swe dłonie.

Pochylił głowę nad światem złym

Chrystus w cierniowej koronie.

Potem do serca przytulił ich

i zabrał, gdzie nie ma już troski.

Tam żyją , błogosławiąc nam

i wypraszają u Boga łaski.

                                                                                                                          Marta Fołta

Skip to content