W dniach 21-22 września uczniowie klas od V do VIII wraz z opiekunami wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Była ona współfinansowana  z programu Poznaj Polskę.

W planie wycieczki uwzględniono najbardziej znane miejsca w stolicy, muzea i centra naukowe.

W Warszawie przywitała nas piękna, letnia pogoda. Uczniowie w Centrum Nauki Kopernik mogli poszerzyć swoją wiedzę z wielu przedmiotów biorąc udział  w eksperymentach, oglądając eksponaty i uczestnicząc w pokazach. Zabawy  i zadziwienia było co niemiara.

Potem pod opieką przewodnika wybraliśmy się na długi spacer po Warszawie . Nie zabrakło barwnych opowieści o królach, zamku, wybuchu wojny, akcjach Małego Sabotażu, księdzu Twardowskim, Marii Skłodowskiej-Curie  i Fryderyku Chopinie. W stolicy szukaliśmy śladów naszego wielkiego kompozytora i polskiej noblistki. Byliśmy pod pomnikiem Kopernika, widzieliśmy Uniwersytet Warszawski, Belweder, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Piłsudskiego, Pomnik Małego Powstańca, Syrenkę,  liczne warszawskie kościoły i również liczne nowoczesne wieżowce.

Wędrowaliśmy ulicami stolicy, mając w pamięci, że są to miejsca uświęcone krwią tych, którzy za Ojczyznę oddali życie, a całe  miasto  odbudowano po wojnie staraniem  Polaków.

Muzeum Powstania Warszawskiego, to pomnik pamięci dla wszystkich powstańców . Mogliśmy tam usłyszeć bijące serce powstania, obejrzeć zdjęcia  i przedmioty z czasów wojny. Widzieliśmy barykady i kanały, którymi powstańcy się przemieszczali, oglądaliśmy broń z tego okresu, mundury, słuchaliśmy powstańczych opowieści i uczyliśmy się, czym jest szacunek dla bohaterów i historii. Do domów przywieźliśmy ze sobą kalendarium powstania, które będzie nam przypominało każdy powstańczy dzień.

Kolejnym punktem naszej wyprawy były Powązki Wojskowe. Tam pokłoniliśmy się naszym bohaterom: Zośce, Rudemu i Alkowi, Aleksandrowi Kamińskiemu, który opisał ich wojenne losy, autorowi pięknej poezji – Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu,  a także wielu innym żołnierzom i powstańcom. Przystawaliśmy w chwilach zadumy nad grobami wielu znanych nam aktorów, sportowców czy pisarzy. Byliśmy również w Kwaterze na Łączce, gdzie spoczywają Żołnierze Wyklęci. Tam dowiedzieliśmy się, że  ciał wielu z nich – chociażby Rotmistrza Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego i innych  jeszcze nie odnaleziono.

Następnie zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie i ponieważ był to piątek, a nie czwartek – nie byliśmy zaproszeni na obiad. Mimo tego wizyta w Pałacu  na Wyspie bardzo nam się spodobała. Ze ścian patrzyły na nas historyczne postacie, podziwialiśmy piękne posągi i sale zamkowe, słuchaliśmy opowieści o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim i patriotach, którzy chcieli ocalić Polskę przed upadkiem.

W programie wycieczki mieliśmy również podróż metrem, która okazała się niezwykle szybka. Na Nowym Świecie zjedliśmy  tradycyjny domowy obiad, a  w McDonald’s mniej tradycyjną kolację.

Pełni nowych wrażeń wróciliśmy do domów. Ta wyprawa do stolicy na zawsze pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach.

Marta Fołta

Skip to content