3 października 2018r.  uczniowie klas III gimnazjum i ósmej wraz z opiekunami – p. Iwoną Lenar i p. Maciejem Mikołajkiem odbyli wycieczkę do Krakowa. Podróżowali pociągiem InterCity oraz tramwajami krakowskimi.

Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Fabryki Oscara Schindlera oraz Placu Bohaterów Getta. Był to ostatni wyjazd w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Zagłada Żydów podczas II wojny światowej”. Wcześniej młodzież odwiedziła obóz zagłady w Bełżcu      i Muzeum Ulmów w Markowej oraz obejrzała filmy o tematyce holocaustu: „Dzieci Ireny Sendlerowej”, „Lista Schindlera”, „ Życie jest piękne”, „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Weiser”. Ponadto panie Marta Fołta i Iwona Lenar wzięły udział szkoleniu organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie  pt. „Polacy ratujący Żydów w czasach II wojny światowej”, które odbyło się w Muzeum Ulmów w Markowej.

Uczniowie w trakcie realizacji projektu  dowiedzieli się wiele  na temat różnorodnych uwarunkowań dotyczących funkcjonowania mniejszości żydowskiej w Polsce do wybuchu II wojny światowej, a także zmian w postrzeganiu obywateli polskich narodowości żydowskiej przez polskie społeczeństwo. Kluczowym zagadnieniem było także  dostrzeżenie i scharakteryzowanie polityki okupanta niemieckiego wobec  Polaków i Żydów. W tym kontekście ukazane im zostały  postawy Polaków, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy prześladowanym Żydom.

Skip to content