Bądź bezpieczny w sieci

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole  zostały przeprowadzone różne inicjatywy. Oto one:

  • Przygotowane zostały gazetki na temat bezpiecznego korzystania z sieci, które zostały umieszczone w sali informatycznej oraz na holu szkoły.
  • Każda z klas przygotowała plakat ukazujący innym, jak należy  bezpieczne serfować w Internecie.
  • Na lekcjach informatyki oraz godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone lekcje, na których omówiono zasady  bezpiecznego korzystania z Internetu.  Wykorzystano scenariusze zamieszczone  na stronach www.dzieckowsieci.pl , www.sieciaki.pl.
  • Dzieci z  klas IV- VI poznały przygody grupy przyjaciół  z kreskówki  ,,321 Internet” oraz ,,Lekcja bezpieczeństwa”.
  • Starsi uczniowie z klas VII – VIII analizowali sytuację przedstawioną w filmie  ,,Stop cyberprzemocy”, wskazywali specyfikę cyberprzemocy i jej konsekwencje dla ofiar.
  • Uczniowie uczestniczyli w lekcjach  on-line o DBI zorganizowanych przez serferinternet.pl (klasy 4-6: ,,Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?”, klasy 7-8:  ,,Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?”)
  • Przeprowadzony został  konkurs międzyklasowy- gra terenowa na terenie szkoły, w ramach której, drużyny szukały i rozwiązywały  zadania, rebusy i quizy dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Aby było trudniej wszystkie wskazówki były zakodowane kodami QR. Końcowy etap gry terenowej odbywał się w sali informatycznej,  gdzie poszczególne zespoły musiały zmierzyć się z grą CYBERGUARD, w której czekały na nich skomplikowane zadania dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. W zmaganiach najlepiej poradziła sobie klasa 4, drugie miejsce zajęła klasa 5 a trzecie klasa 6. Gra terenowa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
  •  Odbyło się również spotkanie uczniów z funkcjonariuszem policji z Komendy Powiatowej Policji  w Jarosławiu,  który przeprowadził pogadankę na temat   bezpiecznego korzystania  z Internetu. 

  Wszystkie przeprowadzone inicjatywy przyczyniły się do zwiększenia świadomości i zrozumienia problematyki bezpieczeństwa online wśród młodzieży, dzięki czemu wzrosła  ogólna wiedza na temat cyfrowego bezpieczeństwa.

                                                                                                                                                                                                                                                        J. Dzień, M. Siedlarz

,,Wyłącz Internet, włącz życie”

Z okazji obchodów dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole odbył się Tydzień Profilaktyki E-uzależnień  pod hasłem  ,,Wyłącz Internet, włącz życie”

W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano szereg działań i konkursów mających na celu przypomnienie uczniom wielu istotnych kwestii dotyczących profilaktyki uzależnień od mediów cyfrowych.

Na lekcjach informatyki przeprowadzono pogadanki na temat racjonalnego korzystania z zasobów   cyfrowych, zagrożeń jakie ze sobą niesie niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Na szkolnym korytarzu zawisła gazetka na której zamieszczono najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki e – uzależnień.

Ponadto zaprosiliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursach.

Uczniowie klasy IV – VIII tworzyli plakaty pt. ,,Media cyfrowe kontra rzeczywistość”, które można było podziwiać na zorganizowanej wystawie.

Oprócz plakatów uczniowie klas młodszych  IV – VI przygotowali komiks oraz animację w programie Scratch dotyczącą bezpieczeństwa w sieci.

Natomiast klasy VII – VIII tworzyli w programie graficznym mem oraz chmurę wyrazowa na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z zasobów sieciowych.

Przeprowadzony został również konkurs wiedzy z kodami QR z zakresu bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci.

Tydzień profilaktyki zakończył się rozdaniem dyplomów i nagród dla zwycięzców.

Wyniki konkursów są następujące.

  • W konkursie na hasło: Jak odpowiedzialnie korzystać z zasobów sieciowych

I miejsce w kategorii klasy IV – VI zdobyły ex aequo  klasy IV i V

I miejsce w kategorii klasy VII – VIII zdobyła klasa VIII a

  • W konkursie wiedzy dotyczącym Bezpieczeństwa w sieci.

I miejsce w kategorii klasy IV – VI zdobyła klasa V

I miejsce w kategorii klasy VII – VIII zdobyła klasa VIII a

  • W konkursie na plakat: Media cyfrowe kontra rzeczywistość

I miejsce w kategorii klasy IV – VI zdobyła klasa IV

I miejsce w kategorii klasy VII – VIII zdobyła klasa VIII a

  • W konkursie na chmurę wyrazową

I miejsce w kategorii klasy VII – VIII zdobyła klasa VIII a

  • W konkursie na mem dotyczący Bezpieczeństwa w sieci

I miejsce w kategorii klasy VII – VIII zdobyła klasa VIII b

  • W konkursie na komiks o bezpieczeństwie w sieci

I miejsce w kategorii klasy IV – VI zdobyła  klasa VI

  • W konkursie na animację w scratchu

I miejsce w kategorii klasy IV – VI zdobyła  klasa V

Zwycięzcom gratulujemy.

J. Dzień

,,Asy Internetu” – konferencja dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

czwartek, 11 lutego, godz. 9:00

 

Już wkrótce Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji, 11 lutego odbędzie się Konferencję Asów Internetu na temat bezpieczeństwa w sieci.

Asy Internetu to bezpłatny program edukacyjny o cyberbezpieczeństwie dla szkół podstawowych w całym kraju. – więcej informacji i ciekawych materiałów znajduje się na stronie programu.

Program konferencji:

I część – przeznaczona dla uczniów i nauczycieli

II część – przeznaczona dla nauczycieli i rodziców

III część – przeznaczona dla rodziców i nauczycieli

 

Pobierz szczegółowy program konferencji:  https://www.szkolazklasa.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/konferencja-asow-program.pdf

 

Aby wziąć udział w ciekawych lekcjach, inspirujących wykładach i niecodziennych spotkaniach z ekspertami, należy się zarejestrować.

Zarejestruj się: https://meeting15.com/pl/join-event/fundacja-szkola-z-klasa-i-google-konferencja-asow-internetu

 

                    Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu (z uwzględnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia przy komputerze).

 

  1. Do pracy i nauki wykorzystuj tylko urządzenia sprawne technicznie;
  2. Postaraj się zorganizować sobie stanowisko pracy i nauki w taki sposób, żeby umożliwić sobie swobodne korzystanie z wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie – materiały do nauki powinny znajdować się w zasięgu ręki;
  3. Zadbaj o właściwe oświetlenie stanowiska pracy. postaraj się o dostęp świeżego powietrza, twój mózg potrzebuje tlenu
  4. Krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu, łokcie powinny być zgięte pod kątem prostym;
  1. Jeśli korzystasz z komputera, laptopa, tabletu lub smartfona pamiętaj, że ekran tych urządzeń powinien znajdować się w takiej pozycji, aby źródło światła, a więc okno bądź lampka, nie znajdowało się za nim. Ekran monitora ustaw w odpowiedniej odległości ok. 45 – 70 cm od oczu. Urządzenia przenośne (tablet, smartfon) należy trzymać w bezpiecznej odległości 25-35 cm od oczu i nieco poniżej poziomu oczu;
  1. Zapewnij sobie przerwy w pracy i nauce, które pozwolą ci się zrelaksować, co jakiś czas wykonaj krótką gimnastykę, weź głęboki oddech.

Ćwiczenia dla wzroku, zmęczonego pracą przed ekranem:

  1. Usiądź wygodnie na fotelu i obracaj gałkami ocznymi w różne strony – w górę, dół i w boki. Aby polepszyć zdolność akomodacji przeskakuj spojrzeniem w różnych odległościach i kierunkach, na przykład z monitora na jakiś obiekt za oknem i z   powrotem.
  2. Podczas pracy przy komputerze jak najczęściej mrugaj, ziewaj i przeciągaj się, dotleniając w ten sposób organizm i eliminując napięcie mięśni. Możesz również masować oczy delikatnymi, kolistymi ruchami.
  3. Możesz też zmarszczyć całą twarz: czoło, usta, nos i oczy, zaciskając je z całej siły i skupiając się przez chwilę tylko na napiętych mięśniach, po czym rozluźnić buzię, otworzyć szeroko oczy i obowiązkowo pomrugać.

Obejrzyj:

https://youtu.be/knYi6qp6A_A

Szkolenie BHP – Ergonomia pracy z komputerem [HSE] – YouTube

 

Źródła:

https://epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komputerem/DbsUHtyAE

https://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/jak-pracowac-z-komputerem/

https://pryzmat-okulistyka.pl/jak-dbac-o-wzrok-podczas-pracy-z-komputerem/

 

 

 

 

 

Spotkanie rodziców ze szkolnym mentorem cyberbezpieczeństwa

 

W dniu 26.04.2018 r. trakcie spotkania z rodzicami szkolny mentor cyberbezpieczeństwa pani Aleksandra Skalska-Bajan w swojej prelekcji na temat ,,Cyfrowobezpieczny rodzic” poruszyła ważne aspekty dotyczące ochrony danych osobowych oraz szczególną uwagę zwróciła na temat tego, co udostępniamy w sieci. Prelekcja rozpoczęła się od prezentacji przygotowanej dla potrzeb projektu Cyfrowobezpieczni. Pani pedagog nawiązała rozmowę z rodzicami na temat portali społecznościowych oraz ustawień prywatności swojego konta. Rodzice chętnie uczestniczyli w pogadance. Następnie został wyświetlony film- Eksperyment z facebooka, Uważaj co udostępniasz- krótkie nagranie, przedstawiające jak dużo informacji o sobie udostępniamy na portalach społecznościowych i jak łatwo jest nas dzięki temu namierzyć. Pedagog zwrócił uwagę, że publikując zbyt dużo, na swoje własne życzenie, wystawiamy się na niebezpieczeństwo. Na koniec wystąpienia zostały zaprezentowane, miejsca, gdzie rodzice mogą uzyskać pomoc i gdzie mogą zgłaszać nielegalne treści. Po spotkaniu odbyły się indywidualne konsultacje ze szkolnym mentorem oraz koordynatorem projektu panią Justyną Dzień.

Lekcje dotyczące bezpieczeństwa w Internecie

W ramach propagowania i uświadamiania młodzieży jakie zagrożenia czyhają na nich w sieci, jak im zapobiegać i bronić się, nauczyciele naszej szkoły opracowali  nowe scenariusze lekcji wychowawczych na temat  bezpieczeństwa cyfrowego. Scenariusze te zostały wykorzystane na  zajęciach przeprowadzanych w klasach III – VII szkoły podstawowej oraz II – III gimnazjum w miesiącu marcu i kwietniu.

Scenariusz dla klas I-III szkoły podstawowej pt.: „Poznaj bezpieczny Internet” przeprowadzony w klasie III szkoły podstawowej – wprowadzał uczniów w świat, jakim jest Internet wykorzystując elementy zabawy oraz bazował na bajkach znajdujących się na stronach Internetowych. Poruszał niezwykle ważny temat:, Dlaczego korzystanie z Internetu może być niebezpieczne?

Po obejrzeniu filmów pt. „ Ola w opałach” oraz „Plikowe zdjęcie” i bardzo ożywionej dyskusji na zaprezentowane tematy, uczniowie pracując w grupach zastanawiali się, co możemy zrobić, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.  Wspólnie stworzyli kodeks bezpieczeństwa na szarym papierze.

Przeprowadzone zostały również lekcje dla uczniów klas IV- VII według przygotowanego scenariusza.  Na wstępie młodzież miała za zadanie wypisać, co kojarzy im  się ze słowem Internet, ale skojarzenia miały się zaczynać od poszczególnych liter słowa Internet. Następnie klasa została podzielona na dwie grupy (świadków obrony i świadków oskarżenia), spośród których wybrano sędziego, prokuratora i obrońcę. Po zajęciu odpowiednich miejsc przeprowadzona została rozprawa sądowa na temat: Czy Internet jest dobrodziejstwem czy przekleństwem ludzkości?

Po bardzo burzliwym przepytaniu świadków i wypisaniu argumentów za i przeciw, młodzież zwróciła uwagę – zgłaszając swoje pomysły – na to, jak zapobiegać  zagrożeniom w sieci, aby Internet stał się dobrodziejstwem a nie był przekleństwem. Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli filmiki ze strony cyfrowobezpieczni.pl, poruszające wspomniane wcześniej zagrożenia.

Uczniowie klasy II i III gimnazjum wypisywali na szarym papierze, do czego potrzebny jest im komputer i Internet oraz jakie zagrożenia mogą ich spotkać w sieci. Podzieleni na grupy musieli zastanowić się nad sposobami w  jaki sposób  zapobiegać niebezpieczeństwom w Internecie. Młodzież uzupełniła swoją wiedzę, oglądając filmiki ze strony cyfrowobezpieczni.pl oraz dyskutując na tematy w nich poruszone.

Każda z klas stworzyła swój kodeks zasad bezpieczeństwa w sieci, które posłużyły do utworzenia Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie.

Przeprowadzone zajęcia przyczyniły się do uświadomienia młodzieży, jakich zachowań należy bezwzględnie unikać, by nie stać się świadomym, bądź nieświadomym sprawcą przestępczości internetowej oraz jakie środki ostrożności należy zachować, by nie paść ofiarą cyberprzestępców.

 

Konferencja dla rodziców – Bezpieczny Internet

 

Dnia 26. 04. 2018 r. podczas Dnia Otwartego Szkoły odbyła się konferencja dla społeczności lokalnej na temat Bezpieczeństwa w sieci.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia pani Dyrektor Iwony Lenar, która przedstawiła ekspertów oraz cel konferencji.

Jako pierwsi wystąpili zaproszeni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu asp. szt. Paweł Opiela oraz st. asp. Marek Kłos, którzy wypowiadali się na temat bezpieczeństwa w sieci oraz odpowiedzialności prawnej rodziców i odpowiedzialności karnej nieletnich. Funkcjonariusze podkreślali, że Internet zapewnia możliwości do nauki i zabawy, jednak niesie również pewne zagrożenia. Omówili z rodzicami takie zagadnienia jak: cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, zagrożenie prywatności, przestępstwa internetowe, m.in. kradzież danych. Policjanci nie tylko przybliżyli zgromadzonym niebezpieczną stronę Internetu, ale również przedstawili sposoby, jak jej zapobiegać. Zwrócili szczególną uwagę na odpowiedzialność rodziców za działania swoich dzieci m. in. w sieci.

Kolejny ekspertem była pani Beata Łaba – pedagog, psychoterapeuta Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jarosławiu, która w swoim wystąpieniu przedstawiła temat uzależnień behawioralnych, w tym uzależnień od Internetu. Pani pedagog podkreślała, że uzależnić można się praktycznie od wszystkiego (alkoholu, nikotyny, kawy, narkotyków, lekarstw, od operacji plastycznych, zakupów itd.)

Współczesny człowiek stał się niemal synonimem kogoś uzależnionego. W obecnych czasach poważnym zagrożeniem jest nie tylko alkoholizm czy narkomania. Problemy wychowawcze bywają związane także z innymi uzależnieniami, często lekceważonymi czy zupełnie niedostrzeganymi przez rodziców i pedagogów. Do tych zjawisk należy uzależnienie od komputera oraz od Internetu.

Coraz częściej zdarza się, że już nawet kilkuletnie dzieci spędzają kilka godzin dziennie przed komputerem, a mimo to ich rodzice nie interweniują. Tymczasem wielogodzinne korzystanie z komputera, podobnie jak długotrwałe oglądanie telewizji, przynosi bardzo negatywne konsekwencje.

Następnie nasz Gość przedstawił objawy i fazy uzależnienia, podkreślił jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy.

Kolejna część tego spotkania przeznaczona była na pytania do ekspertów, z czego skorzystali uczestnicy konferencji. Następnie zgromadzonym zostały rozdane zakładki do książek z informacjami na temat uzależnień od komputera i Internetu.

Zgromadzeni zostali zaproszeni na indywidualne spotkania ze specjalistami, którzy dyżurowali po konferencji w szkole.

 

Bezpieczne media- apel

 

W dniu  27.04. 2018 r. odbył się apel szkolny pt. Bezpieczne media, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna.

Apel dotyczył głównie korzystania z Internetu, telefonu oraz telewizji. Młodzież w zaprezentowanych scenkach starała się przekazać pozostałym wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z wymienionych mediów, na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz jakich zasad przestrzegać. Scenki teatralne były przeplatane różnymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi Internetu, telefonu komórkowego oraz czasu chronionego w telewizji. Podane zostały również statystyki dotyczące użytkowania przez uczniów wyżej wymienionych urządzeń. Chórek szkolny uświetnił wydarzenie śpiewając piosenki o bezpiecznym komputerze oraz utwór zachęcający do czynnego spędzania czasu wolnego.

Na koniec zwycięzcom konkursów o bezpieczeństwie w sieci zostały rozdane dyplomy
i nagrody. Apel został przygotowany przez panią Justynę Dzień –koordynatora projektu Cyfrowobezpieczni.

 

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

 

W dniu 2 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl.

W tym dniu gościliśmy Edukatora pana Daniela Bajan, który przez cały dzień edukował całą społeczność szkolną odnośnie bezpieczeństwa cyfrowego.

Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego rozpoczął się od spotkania edukatora z panią dyrektor Iwoną Lenar. Przedstawiony został cel projektu, materiały do wykorzystania przez nauczycieli umieszczone na stronie Internetowej cyfrowobezpieczni.pl, otrzymaliśmy również ulotki, plakaty oraz  materiały w wersji elektronicznej.

Następnie odbył się apel skupiający całą społeczność szkolną, podczas którego  Edukator zaprezentował podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa uczniów, w tym informacje o tym, gdzie mogą otrzymać pomoc w sytuacjach kryzysowych. Spotkanie połączone było z projekcją filmu.

Kolejnym punktem SDBI były warsztaty z uczniami klas III i II gimnazjum oraz uczniami  klasy VII szkoły podstawowej.  W trakcie warsztatów uczniowie wcielali się w realne sytuacje, z którymi się spotkali lub mogą się spotkać w  przyszłości. Odzwierciedlali w scenkach  m. in. kradzież tożsamości, podglądanie kamerą, podstęp w celu zasubskrybowania płatnej usługi oraz sytuacje często występujące w życiu codziennym, takie jak logowanie się do sieci za pomocą hasła, szyfrowanie korespondencji. Na każdym z warsztatów przedstawiony został film dostosowany do wieku uczniów, prezentacja multimedialna dotycząca katalogu zagrożeń sieciowych, przeprowadzone zostały gry zespołowe, quizy sprawdzające wiedzę uczniów.

Ostatnim punktem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego było spotkanie Edukatora z dyrekcją i Gronem Pedagogicznym podczas którego nauczyciele otrzymali konkretne wskazówki i materiały jak przeprowadzić zajęcia z młodzieżą i spotkanie z rodzicami na temat bezpieczeństwa cyfrowego. Podczas warsztatów zostały zaprezentowane wzorcowe scenariusze  spotkania z rodzicami, filmy, które w trafny sposób przedstawiają zagrożenia czyhające w sieci i wpłyną na świadomość rodziców i uczniów.

To całodniowe edukacyjno-informacyjne spotkanie całej społeczności szkolnej z Edukatorem poświęcone problematyce bezpieczeństwa cyfrowego, na pewno przyczyni się do zwiększenia świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli na temat cyberzagrożeń.

 

Konkurs plastyczny

W ramach projektu Cyfrowobezpieczni w miesiącu lutym odbyły się konkursy plastyczne, w których wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Celem konkursu było  popularyzowanie i inicjowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w sieci oraz zachęcanie uczniów do refleksji i odpowiedzialnych zachowań wobec zagrożeń płynących z Internetu.

Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu informacyjnego na temat:

  1. Dla uczniów klas 4-7 Jak zachować się gdy w Internecie dzieje się coś złego?
  2. Dla klas 2-3 gimnazjum Wyloguj się i żyj w realu.
  3. Natomiast zadaniem uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej było  przygotowanie  plakatu klasowego  na temat Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat?
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

W dniu 15.03. 2018 r. jury w składzie p. Justyna Dzień, p. Aleksandra Skalska-Bajan, p. Małgorzata Siedlarz, p. Renata Plęs oraz p. Agnieszka Cużytek wyłoniło zwycięzców konkursu plastycznego w kategoriach

  • klasy 4-7 – Jak zachować się gdy w Internecie dzieje się coś złego?

I Miejsce Amelia Kasperska kl.7

II  Miejsce Izabela Hołysz kl.4a

III Miejsce Olivia Słoma kl.5

Wyróżnienie Wiktoria Kobietowska kl.5

  • klasy 2-3 gimnazjum – Wyloguj się i żyj w realu.

I Miejsce Natalia Węgrzyniak kl.2 gim.

II  Miejsce Karolina Łyżeń kl. 2 gim.

III Miejsce Damian Dubanik kl. 3 gim.

Wyróżnienie pracy wykonanej wspólnie przez

Annę Podolak i Pawła Kasperskiego  z kl. 3 gim.

Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy,  a zwycięzcom  gratulujemy.

Spotkanie z Policjantkami

W dniu 20.03.2018 r. odbyło się spotkanie dla uczniów klas 7, 2 i 3 gimnazjum z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu z st. asp. Agnieszką Łakota i mł. asp. Anną Wańko.

Policjantki przedstawiły prezentację na temat Bezpiecznego Internetu ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności karnej nieletnich. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji na temat zasad bezpiecznego korzystania z sieci oraz z zaangażowaniem uczestniczyli w pogadance. Po zajęciach Panie policjantki obejrzały wystawę prac wykonanych przez uczniów w ramach konkursu plastycznego w zakresie bezpieczeństwa w sieci, która znajduje się na holu szkoły.

Następnie funkcjonariuszki policji spotkały się z dziećmi z oddziałów przedszkolnych z grupami 3- 6 latków, gdzie przedszkolaki zostały zapoznane z podstawowymi informacjami na temat Internetu.

Realizacja kolejnego zadania konkursu

Następnym zadaniem konkursu Jesteśmy Cyfrowobezpieczni, było opracowanie Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie. Zasady te są ważnym narzędziem we wspieraniu mądrego wykorzystania technologii cyfrowych w szkole.

Cała społeczność szkolna (nauczyciele, uczniowie, rodzice) przyłączyła się do tworzenia wspólnych zasad. Swoje propozycje umieszczali na tablicy znajdującej się na holu szkoły. Każdy chętny miał możliwość zaproponowania swojej zasady. Zbiór zebranych reguł został przedstawiony i zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną w dniu 22. 03. 2018 r.

Ze wspólnie opracowanym dokumentem zapoznają się uczniowie na godzinach wychowawczych, a rodzice na wywiadówkach.

Mamy nadzieję, że wspólnie wypracowany zbiór zasad będzie przestrzegany przez społeczność szkolną i przyczyni się do mądrego korzystania z technologii cyfrowej.

 

SZKOLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE

  1. Dbam o swoją prywatność (hasło, dane osobowe itp.);
  2. Zabezpieczam swój komputer (wylogowuję się po skorzystaniu z komputera, aktualizuję oprogramowanie, programy antywirusowe, akceptuję tylko potwierdzone wiadomości);
  3. Szanuję innych użytkowników sieci oraz dbam o swój wizerunek online;
  4. Przestrzegam zasad netykiety;
  5. Mam ograniczone zaufanie do osób poznanych w Internecie;
  6. Zwracam się do dorosłych o pomoc (rodziców, opiekunów, nauczycieli), gdy coś mnie zaniepokoi w sieci;
  7. Zawsze sprawdzam i weryfikuję to, co przeczytam w Internecie;
  8. Otwieram wiadomości tylko od osób, które znam;
  9. Oglądam filmy i korzystam z gier dostosowanych do mojego wieku;
  10. Przestrzegam praw autorskich (kopiowanie, przepisywanie, nielegalne ściąganie plików);
  11. Pamiętam, że długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu problemów np. w szkole.
Skip to content