W dniu 27. 09.2017r, uczniowie klasy II i III wraz z paniami wychowawczyniami zwiedzali najciekawsze miejsca w Jarosławiu.
Przed jedną z najpiękniejszych zabudowań z okresu późnego renesensu mianowicie kamienicą Orsettich czekała na nas Pani Magdalena Kowal, terenowy przewodnik na obszar województwa podkarpackiego. I tu zaczęła się piękna opowieść o historii naszego miasta. Pani Magdalena z pasją w głosie malowała słowami obraz dawnych czasów, w których miasto rozkwitało.
Opowieść zaczęła się przy ratuszu. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, iż budynek ten, pierwotnie gotycki, posiadający wierzę zegarową i cztery kondygnacje był kilkakrotnie przebudowywany. Zobaczyli też odkrytą w 1965 roku średniowieczną studnię miejska, pochodząca prawdopodobnie z końca XV stulecia. Obecnie studnia ma niewielką głębokość (dawniej siegała do 50 metrów). Korzystając z pięknej pogody, Pani przewodnik zaprowadziła nas na punkt widokowy. Wzrok uczniów skierował się w stronę Opactwa ss. Benedyktynek na sąsiednim wzgórzu św. Mikołaja. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie cerkwi konkatedralnej. Chociaż dzisiejszy wygląd zawdzięcza głównie przebudowie na początku XX, historia świątyni sięga pocz. XVIII stulecia.Znajduje się na terenie dawnego zamku właścicieli miasta, który w 2 połowie XVII wieku popadł w ruinę, aż w końcu uległ rozbiórce. Cerkiew została zbudowana w latach 1717-1749. Na szczególną uwagę w cerkwi zasługuje umieszczona w ołtarzu bocznym XVII – wieczna ikona z wizerunkiem Matki Bożej zwana Bramą Miłosierdzia. W roku 2010 wnętrze świątyni wzbogacone zostało o barokowy ikonostas sprowadzony z Wojewódzkiej Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie. Wycieczka po Jarosławiu nie mogła się odbyć bez zwiedzania najpiękniejszej kamienicy- Kamienicy Orsettich. Obecnie znajduje się w niej Muzeum prezentujące eksponaty związane z historią miasta i regionu. Tajemniczym przejściem Pani przewodnik przeprowadziła zwiedzających do Podziemnego Przejścia Turystyczego – jest to jedna z najnowocześniejszych atrakcji turystycznych na Podkarpaciu.
Jak podkreślała Pani Magdalena, to tu znajdowały się wielopoziomowe podziemia przeznaczone na składy towarów podczas słynnych jarosławskich jarmarków.
Ekspozycje wzbogacone o urządzenia multimedialne były wspaniałą zabawą, podczas której uczniowie mogli wypiekać gliniane naczynie, spotkać kupców z różnych stron świata, a także przepłynąć szkutą przez Polskę do samego morza. Uczniowie otarli się o trudy ratowania kamienic, poznali postać prof. Feliksa Zalewskiego. Ostatni punktem programu były zajęcia plastyczne prowadzone przez Pana Marcina Kowalczuka. Klasa Pani Teresy Kulikowskiej wykonała wiewiórki a starsi rówieśnicy z klasy Pani Elżbiety Mirek-Banaś niedźwiadki.
Warto poznać historię najbliższego miasta, chodź może ona być trudna i zawiła. E. Mirek – Banaś T. Kulikowska