„Świat jest jak książka.

Ci, którzy nie podróżują,

czytają jedynie pierwszą stronę.”

  św. Augustyn

 

16 czerwca   uczniowie klas VI,VII, VIIIa i VIIIb  wraz z wychowawczyniami  i nauczycielkami wybrały się na wycieczkę w Beskid Niski.

Na początek podziwiali piękno przyrody w otulinie Magurskiego Parku Narodowego.

W zachodniej części Beskidu Niskiego w paśmie Beskidu Dukielskiego zdobyli szczyt Grzywackiej Góry nad Kątami (567 m). Tam   weszli   na wieżę widokową z krzyżem milenijnym z 1999roku, z której rozciąga się piękna panorama gór.

Podczas wędrówki uczniowie  poznali historię tych   terenów, na których rozgrywały się bitwy  I i II wojny światowej, w tym największa bitwa o Przełęcz Dukielską.

O walkach  i poległych pięknie opowiadał pan przewodnik,  a młodzież na cmentarzu z czasów I wojny światowej pokłoniła  się tym, którzy zginęli na polu walki.

Następnie w Bazylice Mniejszej Najświętszej Marii Panny z La Salette w Dębowcu  pomodliliśmy się przed  łaskami słynąca Figura Matki Bożej Płaczącej.

W Cieklinie  uczestnicy wyprawy zwiedzili Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza,  w którym zgromadzono  mnóstwo różnych eksponatów ukazujących historię nart i narciarstwa.

Po pysznym obiedzie i rozrywkach  na placu zabaw  udaliśmy się do Skansenu  Archeologicznego  „Karpacka Troja” w Trzcinicy, gdzie zrekonstruowano osadę kultury sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię.

Tam  uczniowie obejrzeli film historyczny ukazujący dzieje  pradawnej osady. Wędrowali zrekonstruowanymi uliczkami, zaglądali do dawnych domostw, podziwiali zwierzęta, palisady, wały obronne grodziska oraz dwie bramy prowadzące do grodu  Atrakcją okazał się   taras widokowy o wysokości 44 metrów, z którego  można  podziwiać zarówno sam skansen, jak i Doły Jasielsko-Sanockie, Pogórze Karpackie, Beskidy a przy dobrej widoczności także i Tatry. Wyprawa była niezwykle udana, a uczniowie  wypoczęli i zdobyli nową wiedzę.

                                                                                                      Marta Fołta

Skip to content