W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole zostały przeprowadzone różne inicjatywy. Oto one:
- Przygotowane zostały gazetki na temat bezpiecznego korzystania z sieci, które zostały umieszczone w sali informatycznej oraz na holu szkoły.
- Każda z klas przygotowała plakat ukazujący innym, jak należy bezpieczne serfować w Internecie.
- Na lekcjach informatyki oraz godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone lekcje, na których omówiono zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykorzystano scenariusze zamieszczone na stronach www.dzieckowsieci.pl , www.sieciaki.pl.
- Dzieci z klas IV- VI poznały przygody grupy przyjaciół z kreskówki ,,321 Internet” oraz ,,Lekcja bezpieczeństwa”.
- Starsi uczniowie z klas VII – VIII analizowali sytuację przedstawioną w filmie ,,Stop cyberprzemocy”, wskazywali specyfikę cyberprzemocy i jej konsekwencje dla ofiar.
- Uczniowie uczestniczyli w lekcjach on-line o DBI zorganizowanych przez serferinternet.pl (klasy 4-6: ,,Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?”, klasy 7-8: ,,Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?”)
- Przeprowadzony został konkurs międzyklasowy- gra terenowa na terenie szkoły, w ramach której, drużyny szukały i rozwiązywały zadania, rebusy i quizy dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Aby było trudniej wszystkie wskazówki były zakodowane kodami QR. Końcowy etap gry terenowej odbywał się w sali informatycznej, gdzie poszczególne zespoły musiały zmierzyć się z grą CYBERGUARD, w której czekały na nich skomplikowane zadania dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. W zmaganiach najlepiej poradziła sobie klasa 4, drugie miejsce zajęła klasa 5 a trzecie klasa 6. Gra terenowa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
- Odbyło się również spotkanie uczniów z funkcjonariuszem policji z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, który przeprowadził pogadankę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.
Wszystkie przeprowadzone inicjatywy przyczyniły się do zwiększenia świadomości i zrozumienia problematyki bezpieczeństwa online wśród młodzieży, dzięki czemu wzrosła ogólna wiedza na temat cyfrowego bezpieczeństwa.
J. Dzień, M. Siedlarz