W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole  zostały przeprowadzone różne inicjatywy. Oto one:

  • Przygotowane zostały gazetki na temat bezpiecznego korzystania z sieci, które zostały umieszczone w sali informatycznej oraz na holu szkoły.
  • Każda z klas przygotowała plakat ukazujący innym, jak należy  bezpieczne serfować w Internecie.
  • Na lekcjach informatyki oraz godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone lekcje, na których omówiono zasady  bezpiecznego korzystania z Internetu.  Wykorzystano scenariusze zamieszczone  na stronach www.dzieckowsieci.pl , www.sieciaki.pl.
  • Dzieci z  klas IV- VI poznały przygody grupy przyjaciół  z kreskówki  ,,321 Internet” oraz ,,Lekcja bezpieczeństwa”.
  • Starsi uczniowie z klas VII – VIII analizowali sytuację przedstawioną w filmie  ,,Stop cyberprzemocy”, wskazywali specyfikę cyberprzemocy i jej konsekwencje dla ofiar.
  • Uczniowie uczestniczyli w lekcjach  on-line o DBI zorganizowanych przez serferinternet.pl (klasy 4-6: ,,Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?”, klasy 7-8:  ,,Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?”)
  • Przeprowadzony został  konkurs międzyklasowy- gra terenowa na terenie szkoły, w ramach której, drużyny szukały i rozwiązywały  zadania, rebusy i quizy dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Aby było trudniej wszystkie wskazówki były zakodowane kodami QR. Końcowy etap gry terenowej odbywał się w sali informatycznej,  gdzie poszczególne zespoły musiały zmierzyć się z grą CYBERGUARD, w której czekały na nich skomplikowane zadania dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. W zmaganiach najlepiej poradziła sobie klasa 4, drugie miejsce zajęła klasa 5 a trzecie klasa 6. Gra terenowa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
  •  Odbyło się również spotkanie uczniów z funkcjonariuszem policji z Komendy Powiatowej Policji  w Jarosławiu,  który przeprowadził pogadankę na temat   bezpiecznego korzystania  z Internetu. 

  Wszystkie przeprowadzone inicjatywy przyczyniły się do zwiększenia świadomości i zrozumienia problematyki bezpieczeństwa online wśród młodzieży, dzięki czemu wzrosła  ogólna wiedza na temat cyfrowego bezpieczeństwa.

                                                                                                                                                                                                                                                        J. Dzień, M. Siedlarz

Skip to content