W ramach tegorocznego tygodnia promocji zdrowia klasy włączyły się w listopadową akcję „Drugie śniadanie z wychowawcą”. Uczniowie przygotowywali zdrowe, pełnowartościowe posiłki w postaci pysznych kanapek, sałatek owocowych i warzywnych oraz innych przekąsek. Lekcje wychowawcze stały się okazją do omówienia roli regularnego spożywania posiłków w prowadzeniu zdrowego stylu życia, znaczenia jakości spożywanych potraw, służyły przypomnieniu zasad kulturalnego zachowania się przy stole.

Uczniowie klasy 4a i 4b chętnie odkrywali zalety wielu gier planszowych, które mogą stanowić ciekawą alternatywę dla gier komputerowych i sieciowych ze względu na swoją funkcję społeczną, sprzyjającą integracji rówieśników. Gry planszowe służą nie tylko zdrowej rozrywce, ale rozwijają spostrzegawczość, pamięć, myślenie krytyczne, kształtują wyobraźnię oraz zachowują walor edukacyjny.

W czasie przerw lekcyjnych Samorząd Uczniowski zapraszał do degustacji różnych koktajli owocowych. Na lekcjach języka polskiego uczniowie tworzyli przepisy na zdrowe potrawy. Na zajęciach z techniki uczniowie klas 4 – 3 gimnazjum przygotowali owoce
i warzywa 3D.

We wtorek naszą szkołę odwiedził uczestnik 6 edycji programu „MasterChef” -pan Paweł Gradowski. Spotkanie z panem Pawłem było jednocześnie podsumowaniem warsztatów kulinarnych w ramach projektu „Apetyt na zdrowie”, w których nasi uczniowie uczestniczyli od września. Pod okiem mistrza młodzi kucharze przygotowali zdrową sałatkę z kaszy kuskus oraz pyszne naleśniki z serem i owocami. Wspólne gotowanie było świetną okazją do rozmowy. Pan Paweł opowiadał o swoim udziale w programie „MasterChef”, udzielił krótkiego wywiadu oraz rozdawał autografy wszystkim, którzy chcieli się z nim spotkać.

Uczniowie klas 4-6 mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w konkursach interdyscyplinarnych „Wiem, co jem” oraz „Zdrowie + Matematyka” rozwiązując zagadki ze skrzyni pytań, zadania matematyczne, grając w kalambury, czy rozpoznając z zamkniętymi oczami smaki różnych przypraw. Drużyną, która zdobyła największą ilość punktów, był zespół uczniów klasy 6, w składzie: Monika Wyczawska, Grzegorz Górski i Aurelia Winiarz. Natomiast indywidualnie najlepiej z wyzwaniem poradzili sobie Grzegorz Górski z klasy 6, Szymon Wydra z klasy 5 oraz Kaja Kasperska z klasy 4a. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

Uczniowie klasy 1 zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne jako ilustratorzy książek kulinarnych: „Smacznie i zdrowo na talerzu”, „Ogród pełen warzyw” i „Owocowy sad”. Na wyróżnienie zasługują: Patrycja Kobietowska, Bartosz Zając, Emilia Kornafel, Sandra Batiuk oraz Michał Banaś.

Mamy nadzieję, że zdrowy styl życia będzie towarzyszył naszym uczniom na co dzień.

Magdalena Radzyniak

 

Edukacja wczesnoszkolna

„Zawsze się odżywiaj zdrowo, będziesz myślał wystrzałowo!

„Już kolory wszyscy znamy – segregację zaczynamy!”

Od poniedziałku 20 listopada do piątku 24 listopada w naszej szkole trwał tydzień promocji zdrowia. W klasach młodszych uczniowie wgłębili się w tematykę zdrowego stylu życia biorąc udział w różnych działaniach.

Dzieci z klasy pierwszej wykonali wydzierankę pt.”Zdrowe owoce”, wysłuchali pogadanki o znaczeniu ruchu dla zdrowia oraz codziennie jedli owoc jako ważny dodatek do śniadania.

Uczniowie klasy drugiej zaprezentowali piosenkę „Zatańczyły witaminy”, wykonali surówkę warzywną oraz przygotowali zdrowe kapnaki, którymi poczęstowali dyrekcję i nauczycieli. Miłym akcentem degustacji kanapek był udział radnego Gminy Pawłosiów Pana Stanisława Przewrockiego.

Uczniowie klasy trzeciej wykonywali soki i musy owocowe oraz warzywne, brali udział w pogadance na temat higieny spożywania posiłków.

Wszystkie dzieci z klas I-III spotkały się z pielęgniarką szkolną panią Anną Jelonek, która przeprowadziła z nimi pogadankę o zdrowym odżywianiu, uczestniczyli w dniu ze „Świeżakiem” polecając koleżankom i kolegom zalety jedzenia owocu lub warzywa, które przynieśli. W sali gimnastycznej pan Maciej Mikołajek przy wsparciu wychowawczyń przeprowadził ćwiczenia rekreacyjne i ogólnorozwojowe i wskazał dzieciom ich znaczenie     w rozwoju.

Hasłem przewodnim całego tygodnia było znaczenie segregowania śmieci w życiu wszystkich ludzi. Uczniowie klas I-III codziennie segregowali śmieci wrzucając je do przygotowanych wcześniej pojemników.

Teresa Kulikowska, Elżbieta Mirek-Banaś, Iwona Tomaszewska

Skip to content