9 czerwca cała społeczność szkolna uroczyście obchodziła Święto Szkoły i Dzień Patrona.

Ignacy Łukasiewicz to pionier przemysłu naftowego w Europie, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej i wynalazca lampy naftowej. Wyprzedzał swoją epokę nie tylko na polu nauki. Był wielkim społecznikiem, rewolucjonistą i działaczem niepodległościowym, a zarazem człowiekiem skromnym i bezinteresownym. Swoim życiem zasłużył sobie na miano „ojciec Łukasiewicz”.

Jego przyjaciel i współpracownik tak o nim  pisał: „Uszczęśliwiać i do dobrego prowadzić drugich – było głównym warunkiem szczęścia dla niego. Setki, może tysiące tych, co doznali od niego osobistych dobrodziejstw, zachowają go do końca życia we wdzięcznym wspomnieniu. Zasłużył on jednak na to, ażeby cały naród zaliczył jego imię do rzędu najlepszych, najszlachetniejszych synów swoich”.

Ten rok był dla nas szczególny, ponieważ w  2022 roku mija 200 lat od  urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz 140 od jego śmierci. Z tego względu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował się wyróżnić postać polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy.

Także w naszej szkole  uhonorowano  ten wielki jubileusz. Pani Dyrektor – Iwona Lenar  przedstawiła  dotychczasowe działania szkoły w Roku Ignacego Łukasiewicza, podkreślała pracowitość i  szlachetność Patrona, natomiast  uczniowie słowami wierszy i piosenek przybliżyli  jego życie i dokonania. Występ uświetniły tańce w wykonaniu najmłodszych uczniów .

Przygotowane zostały piękne gazetki okolicznościowe oraz zaprezentowano obrazy ilustrujące życie i dokonania Ignacego Łukasiewicza.

Na zakończenie obchodów Święta Szkoły uczniowie klasy III pod kierunkiem Pani wychowawczyni zaprezentowali zebranym sztukę teatralną  ,,Śpiąca królewna”.

Uroczyste obchody Dnia Patrona to kolejne działania szkoły w Roku Łukasiewicza. Uczniowie uczestniczyli wcześniej  w zajęciach naukowych w ramach akcji ,,Być jak Ignacy. Nauka w drodze.” Brali również udział w XXXIV  Spartakiadzie Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Strachocinie.

 

Marta Fołta

Skip to content