26 października uczniowie klasy VII, VIIIa i VIIIb pod opieką nauczycieli wybrali się w Góry Świętokrzyskie.

Skansen Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, w którym kręcono zdjęcia do ,,Korony królów,” przeniósł uczestników wyprawy w odległe czasy. Obejrzeli zabytkowe domy, aptekę, gabinet lekarski, dwór, kościół oraz poznali dawne zwyczaje mieszkańców.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie zamku w Chęcinach i oglądanie panoramy miasta z wieży widokowej.  Ta monumentalna budowla przypominająca okręt na skale była świadkiem huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych uczt na cześć królów i królowych, a także wielu ludzkich tragedii.

Następnie młodzież udała się na Kadzielnię. To  dawny kamieniołom , obecnie wizytówka turystyczna Kielc. Ozdobą tego miejsca jest monumentalny ostaniec zwany Skałką Geologów, objęty ochroną jako rezerwat przyrody.  Tam wędrowaliśmy najdłuższym systemem jaskiniowym o długości 140 m i podziwialiśmy piękno przyrody nieożywionej.

Ostatnim punktem wycieczki była lekcja historii i patriotyzmu w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Dawne więzienie i multimedialne wystawy przeniosły młodzież  w przeszłość i przypomniały czasy  powstań, zaborów, wojen i prześladowań.

Wyprawa zakończyła się  obowiązkową  wizytą w McDonald’s.  Uczniowie pełni wrażeń i nowych wiadomości z niecierpliwością  planują kolejną wyprawę w tym samym składzie.

Marta Fołta

 

Skip to content