Wycieczka do Warszawy i w Bieszczdy

dofinansowana w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. Poznaj Polskę.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).

W ramach „Poznaj Polskę” nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do wycieczki do Warszawy, na którą  w dniach 21. 09 – 22. 09. 2023 r. pojedzie 40 uczniów z klas: 5, 6, 7 i 8.

W ramach „Poznaj Polskę” nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do wycieczki w Bieszczady, na którą  w dniu 29. 09 pojedzie 35 uczniów z klas: 1, 2, 3 i 4.

,,Tak pięknie przywitał nas warszawski dzień ” – wycieczka do Warszawy

W dniach 21-22 września uczniowie klas od V do VIII wraz z opiekunami wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Była ona współfinansowana z programu Poznaj Polskę.

W planie wycieczki uwzględniono najbardziej znane miejsca w stolicy, muzea  i centra naukowe.

W Warszawie przywitała nas piękna, letnia pogoda. Uczniowie w Centrum Nauki Kopernik mogli poszerzyć swoją wiedzę z wielu przedmiotów biorąc udział w eksperymentach, oglądając eksponaty i uczestnicząc w pokazach. Zabawy  i zadziwienia było co niemiara.

Potem pod opieką przewodnika wybraliśmy się na długi spacer po Warszawie . Nie zabrakło barwnych opowieści o królach, zamku, wybuchu wojny, akcjach Małego Sabotażu, księdzu Twardowskim, Marii Skłodowskiej-Curie  i Fryderyku Chopinie. W stolicy szukaliśmy śladów naszego wielkiego kompozytora i polskiej noblistki. Byliśmy pod pomnikiem Kopernika, widzieliśmy Uniwersytet Warszawski, Belweder, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Piłsudskiego, Pomnik Małego Powstańca, Syrenkę,  liczne warszawskie kościoły i również liczne nowoczesne wieżowce.

Wędrowaliśmy ulicami stolicy, mając w pamięci, że są to miejsca uświęcone krwią tych, którzy za Ojczyznę oddali życie, a całe  miasto  odbudowano po wojnie staraniem  Polaków.

Muzeum Powstania Warszawskiego, to pomnik pamięci dla wszystkich powstańców . Mogliśmy tam usłyszeć bijące serce powstania, obejrzeć zdjęcia  i przedmioty z czasów wojny. Widzieliśmy barykady i kanały, którymi powstańcy się przemieszczali, oglądaliśmy broń z tego okresu, mundury, słuchaliśmy powstańczych opowieści i uczyliśmy się, czym jest szacunek dla bohaterów i historii. Do domów przywieźliśmy ze sobą kalendarium powstania, które będzie nam przypominało każdy powstańczy dzień.

Kolejnym punktem naszej wyprawy były Powązki Wojskowe. Tam pokłoniliśmy się naszym bohaterom: Zośce, Rudemu i Alkowi, Aleksandrowi Kamińskiemu, który opisał ich wojenne losy, autorowi pięknej poezji – Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu,  a także wielu innym żołnierzom i powstańcom. Przystawaliśmy w chwilach zadumy nad grobami wielu znanych nam aktorów, sportowców czy pisarzy. Byliśmy również w Kwaterze na Łączce, gdzie spoczywają Żołnierze Wyklęci. Tam dowiedzieliśmy się, że  ciał wielu z nich – chociażby Rotmistrza Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego i innych  jeszcze nie odnaleziono.

Następnie zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie i ponieważ był to piątek, a nie czwartek – nie byliśmy zaproszeni na obiad. Mimo tego wizyta w Pałacu  na Wyspie bardzo nam się spodobała. Ze ścian patrzyły na nas historyczne postacie, podziwialiśmy piękne posągi i sale zamkowe, słuchaliśmy opowieści o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim i patriotach, którzy chcieli ocalić Polskę przed upadkiem.

W programie wycieczki mieliśmy również podróż metrem, która okazała się niezwykle szybka. Na Nowym Świecie zjedliśmy  tradycyjny domowy obiad,  a  w McDonald’s mniej tradycyjną kolację.

Pełni nowych wrażeń wróciliśmy do domów. Ta wyprawa do stolicy na zawsze pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach.

 

Marta Fołta

„Powitały nas Bieszczady słońcem…”

 

W dniu 29 września 2023r. najmłodsi uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w wycieczce w Bieszczady, która współfinansowana była z programu Poznaj Polskę.

W planie wycieczki uwzględniono wizytę w Bieszczadzkim Parku Narodowym, Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych oraz Jezioro Solińskie wraz z zaporą. 

Już w trakcie podróży wiadomo było, że wycieczkowiczom dopisze piękna, słoneczna pogoda.

W Lesku przy „Słodkim Domku” do grupy dołączyła Pani przewodnik, która towarzyszyła im przez cały. Ciekawie opowiadała historię Bieszczad, legendy, uwrażliwiała na piękno natury, przypominała, jak należy zachować się w Parku Narodowym.

Pierwszym punktem wycieczki było wyjście na Połoninę Wetlińską i Chatkę Puchatka II-  jest to najchętniej odwiedzane przez początkujących bieszczadzkich wędrowców miejsce. Tutaj właśnie większość miłośników Bieszczad zaraża się miłością do nich. Mamy nadzieję, że nasi mali turyści też pokochają te góry. Po trudach wyjścia wszyscy podziwiali cudowne widoki, rozpościerające się na polską, ukraińską i słowacką panoramę Biesów.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych. Funkcjonuje ono od 2011 roku w miejscu dawniej działającego tu młyna z 1925 roku. Budynek szczęśliwie przetrwał II wojnę światową jednak bez wyposażenia. W 1953 roku wznowiono pracę młyna i działał on jeszcze do 2007 roku. Obecnie na czterech kondygnacjach można było  zobaczyć kompletną linię służących do czyszczenia i mielenia zboża w młynach z nowoczesnym napędem. Dodatkowo w ramach stałej ekspozycji znajdują się tu maszyny pochodzące z XIX w.

Po sutym obiedzie udaliśmy się do Soliny, gdzie podziwialiśmy zaporę na Jeziorze Solińskim. Spacer po deptaku obiektu dla wszystkich był niesamowitym wydarzeniem, gdyż sama zapora ma aż 664 metry długości i prawie 82 metry wysokości. Jest to najwyższa w Polsce zapora wodna. To miejsce stanowi obowiązkowy punkt na liście zwiedzania ciekawych miejsc. Nad Jeziorem Solińskim, znajduje się pokaźnych rozmiarów Port Solina.  Port to idealne miejsce na spacer, gdzie przy okazji można poprzyglądać się wpływającym i wypływającym z portu statkom różnego typu.

Zmęczeni, ale zadowoleni- wszyscy zaopatrzeni w różnego rodzaju pamiątki- rządni kolejnych wyjazdów, mali turyści wrócili do Cieszacina Wielkiego.

Skip to content