„Kto ratuje jedno życie –
ratuje cały świat”.
W dniu 18 października 2017 roku uczniowie klasy II i III Gimnazjum pod opieką Pani Dyrektor mgr Iwony Lenar i Pani Marty Fołty zwiedzali Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Dla wszystkich uczestników była to niezapomniana lekcja historii.
Idea utworzenia w Markowej Muzeum im. Rodziny Ulmów pojawiła się pod koniec 2007 r. Głównym jego celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.
Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady.
Wielkie wrażenie na zwiedzających wywarło samo otoczenie Muzeum, gdzie przy wejściu, na wielkiej ścianie, umieszczono nazwiska osób, które z narażeniem życia udzielały pomocy Żydom i których działania na rzecz ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej na obszarze dzisiejszego województwa podkarpackiego zostały potwierdzone przez naukowców z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie na podstawie dokumentów lub wiarygodnych relacji świadków. Pomoc ta obejmowała m.in.: ukrycie, dostarczanie żywności, przekazywanie pieniędzy, wyrabianie fałszywych dokumentów, organizowanie ucieczek z gett.
Na dziedzińcu, w formie podświetlonych tabliczek na drugiej liście upamiętniono nazwiska tych mieszkańców Podkarpacia, którzy za pomoc Żydom zapłacili swoim życiem.
Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Ekspozycja muzealna przybliża tematykę Holocaustu oraz sylwetki ofiarnych i odważnych polskich rodzin , które nie zawahały się narażać życia swojego i swoich bliskich, by ratować przed śmiercią Żydów.
W sercu Muzeum umieszczono rekonstrukcję domu rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy za pomoc Żydom 24 marca 1944 roku zostali zamordowani wraz z sześciorgiem dzieci.
Wśród nielicznych pamiątek pozostałych po Ulmach szczególną uwagę zwiedzających zwróciła Biblia z podkreślonym na czerwono tytułem Przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, która może stanowić także dla współczesnych niezwykle cenne, życiowe przesłanie.
Na zakończenie pobytu w Markowej młodzież wraz z opiekunami udała się na Cmentarz Parafialny, gdzie po modlitwie, w skupieniu zapalono znicze na mogile Sług Bożych Rodziny Ulmów.
Przed uczestnikami projektu edukacyjnego ,,Człowiek człowiekowi wilkiem – człowiek człowiekowi bratem” kolejne wyzwanie. Gimnazjaliści będą poszukiwać w swoich okolicach Sprawiedliwych, którzy podczas wojny pomagali prześladowanym Żydom.
Marta Fołta