W dniu 09.02.2023r. gościliśmy w naszej szkole Teatr „Kurtyna”, który już od dwudziestu lat prezentuje dzieciom i młodzieży z całej Polski przedstawienia profilaktyczne.Uczniowie obejrzeli spektakle z podziałem na dwie grupy wiekowe.

       Dla klas I-III aktorzy przygotowali sztukę pt. „Zaczarowany eliksir”, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród odbiorców.

       Widowisko   przedstawiało perypetie dwójki zwierzęcych przyjaciół – niesfornej małpki Gapcio oraz łatwowiernego pieska Dyzia. Przyjaciele wyruszyli w swoją szaloną podróż, pełną przygód i niesamowitych zwrotów akcji. Podczas wędrówki poznawali zalety zdrowego odżywiania oraz dobrych manier.  W czasie podróży niespodziewanie na ich drodze pojawiła się nieznajoma starsza pani, która zaoferowała  bohaterom tajemniczy „zaczarowany eliksir”. Magiczny trunek miał zapewnić im szczęście i dostarczyć wiele wymarzonych prezentów. Mimo, że początkowo instynkt podpowiadał zwierzakom żeby nie brały eliksiru od nieznajomej starszej pani, to jednak Dyzio i Gapcio ulegli swojej chciwości. Dość szybko okazało się, że tajemnicza pani okłamała naszych przyjaciół. Zamiast góry nowych zabawek doszło do niespodziewanej przemiany Gapcia w dziwnego stwora. Aby odczarować małpkę tajemniczym, magicznym zaklęciem  bohaterowie poprosili o pomoc dzieci i  wspólnymi siłami udało się złamać zaklęcie. W czasie przedstawienia aktorzy śpiewali piosenki i pokazali energetyzujący taniec. Uczniowie aktywnie włączyli sie do zabawy.

Wartości profilaktyczno – wychowawcze;

 -edukacja zdrowotna– kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwy wpływ używek i „śmieciowego” jedzenia na zdrowie człowieka. Kształtowanie postaw społecznych – wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, zachowanie obowiązujących norm i reguł kultury osobistej, odróżnianie dobra od zła, nieufność w stosunku do nieznajomych dorosłych oferujących nam prezenty czy też zachęcających do wspólnej zabawy lub spaceru.

                                                                                                                                         Iwona Tomaszewska

 

              Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli zaś spektakl  pt. ,,Przesłuchanie”.  Tematem sztuki było bezpieczeństwo w Internecie. Uczniowie poznali historię Doroty, której zdjęcia   przerobiono w programie graficznym.  Następnie  ktoś umieścił je w sieci, by dziewczynkę skompromitować.

Młodzi widzowie mogli na własne oczy zobaczyć, co czuje skrzywdzona osoba. Nauczyli się również, że rodzicom i dorosłym można ufać i należy z nimi rozmawiać, jeśli pojawiają się problemy.

Spektakl przypomniał  również młodzieży, że nikt w Internecie nie jest anonimowy, a internetowi hejterzy ponoszą konsekwencje swoich czynów.

      Na zakończenie aktorzy rozmawiali z uczniami i tłumaczyli, jakie zachowania  są zabronione i  przestrzegali młodzież przed konsekwencjami cyberprzestępstw.

                                                                                                                                         Marta Fołta

Skip to content