Film przedstawia dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego żydowskiego chłopca Leona, zafascynowanego polską tradycją niepodległościową.W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, kończy się świat beztroskiego dzieciństwa, zabawy, pierwszych zauroczeń. Rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.
Film był bardzo poruszający i skłonił niejednego z widzów do przemyśleniem nad tym co w życiu jest najważniejsze, a co nieistotne oraz jak mogłoby wyglądać moje życie, gdybym żył w tamtych czasach.
Kolejnym punktem wycieczki był najbardziej odlotowy Park Trampolin i Park Linowy „Grawitacja” w Rzeszowie, gdzie uczniowie mogli poczuć się beztrosko korzystając z atrakcji tego miejsca.
Ostatnim punktem programu była degustacja w Mc’Donald.
Zadowoleni, pełni przemyśleń i zrelaksowani wróciliśmy do domów.
Joanna Podolak-Słoma