Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienie bardzo ciekawe i tajemnicze. O tym jak wygląda codzienność w ulu, uczniowie klas 4- 8   dowiedzieli się 23 listopada 2023 r. w trakcie warsztatów pszczelarskich przeprowadzonych przez Pana Pawła Dzień – pszczelarza i zarazem wielkiego pasjonata pszczół.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego w 2023 r. zgodnych z założeniami Programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III” – ”Wypaśna Edukacja” realizowanego przez Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Gorliczynie.

Podczas zajęć uczniowie odkryli fascynujące tajemnice świata pszczół, ich zwyczaje, znaczenie w przyrodzie. Dowiedzieli się również, co grozi ludziom, jeśli wyginą pszczoły.

Poznali cenne właściwości zdrowotne miodu i mieli okazję go posmakować.

Uczniowie mogli z bliska obejrzeć m. in. podkurzacz, ramkę, plastry miodu, chętni przymierzali strój pszczelarza. Zgromadzona młodzież wzięła również udział w ekologiczno -edukacyjnej grze.

Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci łyżki do miodu lub odblaskowej pszczoły.

Temat pszczół bardzo wszystkich zainteresował, uczniowie z ciekawością przyglądali się poszczególnym rekwizytom, zadawali wiele pytań oraz aktywnie uczestniczyli w grze.

Spotkanie poszerzyło wiedzę młodzieży  na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę.

Dzieci uczyły się nie tylko wrażliwości, ale również poszanowania dla owadów zapylających, pamiętając, że jeśli „nie będzie ich, nie będzie nas”.

                                                                                                                                                                                            J. Dzień

Skip to content